Modanın Geleceğine Hazır Mısın? | İstanbul Moda Akademisi
 

Duyurular

 

Modanın Geleceğine Hazır Mısın?

Kıyafetlerimizin kapı kilitlerini açtığını, cep telefonlarını dokunmadan kullanmamızı sağladığını ya da kimlik yerine geçtiğini düşünebiliyor musunuz? Düşünemiyorsanız, düşünmeye başlayın derim. Zira Washington Üniversitesi’nden bilgisayar uzmanları, Google ve Amerika Ulusal Bilim Vakfı’nın desteği ile yürüttüğü araştırmaların sonuçlarını geçtiğimiz günlerde açıkladı ve ‘dijital verilerin’ kıyafetlerin içine görünmeden nasıl dikilebileceğini kamuoyu ile paylaştı. Ekim ayında yapılan açıklamaya göre, kullanılan parçacıklar elektronik olmadığından, kıyafetler rahatlıkla yıkanıp ütülenebiliyor. Kısacası dijital kıyafetler, denize düşseniz bile herhangi bir zarar görmüyor.

Peki teknolojiyi neden kıyafetlerimizin içine kadar sokuyoruz? Sokuyoruz, çünkü günümüzde insanlar teknoloji ile aralarındaki mesafeyi en minimuma indirmek istiyor. Kimisi güvenlik uğruna kimisi de rahatlık uğruna… E ne de olsa evin anahtarını kaybedebilirsiniz, ama üzerinizde olan ve anahtar işlevi gören giysinizi kaybedemezsiniz.  

Akıllı kıyafetler konusunda Levi’s moda sektörüne öncülük ediyor gibi görünüyor. 350 USD’den satışa sunulan ‘Levi’s Commuter Trucker Jacket’lar, bisiklet kullanırken, kalabalık bir toplu taşıma aracında ayakta tutunmaya çalışırken ya da eliniz kolunuz doluyken, telefonunuza cevap vermenize ya da telefonunuzla başkaca işlemler yapmanıza olanak veriyor. Jacquard uygulaması ile ceketin özelliklerini ihtiyacınıza göre düzenleyebiliyor ve kontrol edebiliyorsunuz. Sadece ceketin koluna dokunarak, örneğin telefonlara cevap verebiliyor, gelen çağrıları telesekretere yönlendirebiliyor, mesajlarınızı kontrol edebiliyor, navigasyon özelliklerinden faydalanabiliyor ya da müzik çalabiliyorsunuz. Ceketin neye benzediğini görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

https://atap.google.com/jacquard/levi/

Artık modanın geleceğine hazır mısınız?

Selda Susal Saatçi