OISTAT - Türkiye Merkezi ‘Kostüm Tasarımı Günleri’ Etkinlikleri

OISTAT - Turkey ‘Costume Design Days’

Uluslararası Sahne Tasarımcıları Derneği ‘OISTAT’ın Türkiye Merkezi, 4 Mayıs – 6  Mayıs  2010 tarihleri arasında İMA / İstanbul Moda Akademisinin ev sahipliğinde bir dizi etkinlik düzenledi. Dünyanın her köşesinden on beş ülkeden gelen tasarımcı ve akademisyenin katıldığı üç gün süren etkinlikler, sempozyum, iki günlük bir atölye çalışması ve bu çalışmanın ürünlerinin sunulacağı sergiyi kapsadı.

Sempozyumun konusu ülkemizde bu alandaki eksiklik göz önüne alınarak “Tiyatro ve Sinema için Dönem Kostümü; Tasarım ve Realizasyon” olarak belirlendi. 4 Mayıs’ta gerçekleşen sempozyumun sabah oturumunda Türk tasarımcı ve araştırmacılar tarihi ve geleneksel kostümlerimiz üstüne konuştular ve yabancı konukların sorularına cevap verdiler. Öğleden sonraki oturumda ise, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Sırbistan, İsrail, Japonya ve  Brezilya’dan gelen dokuz tasarımcı ve akademisyen görseller eşliğinde yapacakları sunumlarla kendi ülkelerinden örnekler verdiler ve bilgi ve deneyimlerini aktardılar.

‘Kaftan’ Atölyesi’nde ise 5 Mayıs – 6 Mayıs günlerinde ise değişik ülkelerden tasarımcıların yanlarında getirdikleri kumaş ve malzemelerle kendi özgün ‘Kaftan’ larını yaratmaları üzerine kurgulandı. İMA’nın atölyelerinde Yunan, Sırp, Çek, Brezilyalı, İsrailli, Belçikalı, Amerikalı, Bulgar, Danimarkalı, Japon, Hollandalı, Fin ve İngiliz kostüm tasarımcıları İMA’nın öğrencileriyle birlikte çalışarak kendi konseptleri çerçevesinde  birer kaftan diktiler ve sergilenmeye hazır hale getirdiler.

Etkinlikler 6 Mayıs akşamı  atölye çalışmasının ürünlerinin sergilendiği ve bütün yerli ve yabancı katılımcıların ve davetlilerin katıldığı eğlenceli bir parti ile son buldu.