Eğitim Ortamı

İMA, İstanbul’da modanın kalbinin attığı Nişantaşı’nda, son teknolojiyle yenilenmiş, tarihi Sadrazam Sait Paşa Konağı’nda hizmet verir. İMA’da öğrenciler; sektörün ileri gelenleri, ünlü tasarımcılar ve büyük firmalarla bir araya gelip projeler geliştirme, yeteneklerini keşfederken, sektöre dair geniş bir çevre edinme ve stajla birlikte kendilerine iş fırsatları yaratabilme ayrıcalığına sahiptirler.

Tasarım Stüdyosu

İMA’nın eğitmen kadrosu uluslararası platformlarda eğitim görmüş ve tecrübe kazanmış yerli ve yabancı profesyonellerden oluşur.

 

Gerçekleştirilen her projede, öğrencilerin sanatsal, mesleki ve entelektüel altyapılarının gelişimi hedeflenir ve bu hedefe paralel olarak eğitim içeriği seminerler, geziler, sergiler ve sunumlarla desteklenir. Uluslararası uzantıları olan sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapan İMA; moda, tasarım ve sanat dünyasını buluşturan şehrin en önemli moda-kültür platformlarından biri halini almıştır.

Dikiş Atölyesi
IT Sınıfı

IT sınıfı son teknoloji ürünler ile donatılarak her öğrencinin kolaylıkla uygulama yapabileceği şekilde düzenlenmiştir. Moda endüstrisinde yoğun olarak kullanılan Adobe uygulamaları son sürümü ile her bilgisayarda mevcuttur. Öğrenciler Adobe Photoshop uygulaması ile prezentasyonlar hazırlayabilir, grafik ve baskı çalışmaları yapabilir, adobe illustrator uygulaması ile de grafik uygulamaların yanısıra, teknik çizim ve artistik figürler oluşturabilirler. Adobe Bridge uygulaması ise iki adobe programı arasında geçiş ve ön izleme oluşturarak kullanım kolaylığı sağlar.

İMA eğitim programlarının içerikleri, modanın geleceğini öngörür ve sektördeki güncel ihtiyaç ve konulara cevap verir nitelikte kurgulanır. Eğitim içerikleri; uygulamalı projeler, vaka çalışmaları ve endüstri profesyonellerinin katkıları ile desteklenir. Böylelikle İMA öğrencileri, eğitimleri esnasında aktif olarak endüstrinin işleyişini deneyimleme, proje çıktıları elde etme ve endüstrinin ileri gelen temsilcileri ile bağlantılar geliştirme ayrıcalığı yakalarlar.

Son teknoloji ile desteklenmiş dinamik eğitim ortamı ve uygulama alanları İMA’da eğitimler, SMART eğitim teknolojisi, plazma TV ve projeksiyon ile donatılmış tasarım stüdyoları ve sınıfların yanısıra, Fotoğraf Stüdyosu, CAD-CAM Stüdyosu, PC ve MAC Stüdyoları ve Dikiş, Kalıp ve Dijital Baskı Atölyelerinden oluşan uygulama alanlarında; öğrencilerin gelişimini destekleyen teknolojik bir öğrenim deneyimi sunar. Kalıp ve Dikiş atölyelerimiz her öğrencinin birebir uygulamalarını rahatlıkla yapabilmeleri için öğrenci sayılarına göre düzenlenmiş olup, prova mankenleri, tam otomatik düz dikiş makinaları,  overlok makinaları, geniş ve dar paskaralı kazanlı ütüler, kalıp ve kesim masaları ile donanımlandırılmıştır. Öğrenciler ders saatleri dışında, serbest çalışma saatlerinde de atölyeleri kullanabilirler.

 

İMA deri atölyesi 71.5M2 büyüklüğündeki ve 23 kişi oturma kapasitesi ile projeksiyon perdesi, kesim tablaları, saraciye dikim makinaları ve çeşitli el aletleri gibi donanımlar bulundurur. Vejetal, analin, rugan, glase,yarma, suet, nubuk ve astarlık deri gibi malzemeler kullanılarak dikilen, yapıştırılan ve sonlandırılan  ürünlerin detayları öğrencilerimiz tarafından IT-room’da modellendikten sonra atölyemizde bulunan 3 boyutlu yazıcımız ile çıktısını da alabilirler.

Deri Atölyesi
Deri Atölyesi
3D printer


Çoğu firmanın Ar-Ge çalışmaları kapsamında kullandığı 3D printer, kompozit plastik tozunu seçilen kısımlara bir yapıştırıcı malzemesi püskürterek biribirine bağlanması yöntemiyle 254 x 356 x 203 mm boyutlarında ürünü oluşturur.

Deri Atölyesi

Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı moda kütüphanesi İMA’nın eğitim felsefesi bağlamında, öğrencilerin kişisel araştırma ve öğrenme metodlarını etkin bir şekilde kullanmaları hedeflenir. Bu doğrultuda gerçekleşen araştırma projeleri ve sunum hazırlıkları, modayı kültürel, bilimsel ve yönetsel teorilerle destekleyerek disiplinler arası bir alan olarak tanımlar. 

İMA, öğrencilerin haftalık olarak müfredat bilgilerini, ders ile ilgili dokümanları, okuma listelerini, ders notlarını ve diğer tüm bilgi ve uygulamaları sistem içinde bulabildikleri, ders için ön hazırlıklarını yapabildikleri bir eğitim yönetim sistemi olan Moodle uygulamasını kullanır. Öğrencilerin dönem içindeki ders içeriklerinin verimli bir şekilde izlendiği, tartışma forumları ile interaktif bir eğitim metodu oluşturulan, etkin ve zamanında iletişim için de önemli bir araç olan Moodle Sanal Kampüs Programı, eğitmenler ve öğrenciler arasındaki iletişimi kolaylaştıran bir uygulamadır.

 

 

İMA Kütüphane