Eco Chic Kıyafet ve Fotoğraf Sergisi

Eco Chic Outfits and Photography Exhibition

İstanbul Moda Akademisi (İMA), İsveç Enstitüsü ve İsveç İstanbul Başkonsolosluğu işbirliği ile yürütülen gezici sergi “Eco Chic”e (Eko Şıklık -Sürdürülebilir İsveç Modasına Doğru), 1-21 Ekim 2009 tarihleri arasında ev sahipliği yaptı. 14 İsveçli modacının 16 tasarımının yer aldığı sergi İMA’da moda ve tasarım sektörünü buluşturdu.

Filippa K., Julian Red, Dem Collective gibi İsveçli moda tasarımcılarının ekolojik yaklaşımlarını bir araya getiren “Eco Chic” sergisi İstanbul’dan önce Belgrad, Minsk, Kiev ve Riga’da düzenlendi. İstanbul’dan sonraki durakları ise Berlin ve New York oldu.

 

 

 

İstanbul’da, İMA’da yer alan olan bu sergi kapsamında bir seminer ve iki workshop gerçekleştirildi. 2 Ekim günü gerçekleştirilen olan “Ekolojik Yaşam ve Moda” temalı seminere İsveç Enstitüsü’nden “Eco Chic” sergisinin proje müdürü Anna Maria Bernitz, Dem Collective’in ortaklarından ve ekolojik moda üzerine konuşan Annika Axelsson, Bergman’s şirketlerinin ortaklarından ve aynı zamanda akademide ekolojik tasarım üzerine ders veren Marcus Bergman, Centre for Sustainable Fashion, London College of Fashion’dan Nina Baldwin, Türkiye’de organik kumaş üretimi yapan Ants firmasından Rengin Akyüz ile Institute for Marketology’den organik ve ekolojik tasarımların sertifika alma süreçlerinden bahseden Hüseyin Taş katıldı.

1 Ekim tarihinde özel bir davetle açılacak olan “Eco Chic” sergisi kapsamında 13 ve 14 Ekim tarihlerinde iki workshop yapılması planlandı. Biri Türk biri İsveçli iki tasarımcı tarafından düzenlenen workshoplarda ise tasarımcılar organik veya kullanılmış kumaşlardan basit tasarımlar yapmayı gösterdiler.