Mevhibe İnönü: Bir Cumhuriyet Hanımefendisi Kıyafet ve Fotoğraf Sergisi

Mevhibe İnönü: Clothes and Photographs of a Lady of the Republic

İMA’da Bir Cumhuriyet Hanımefendisi: Cumhuriyet tarihinin önemli figürlerinden İsmet İnönü’nün eşi Mevhibe İnönü’nün kıyafetleri İstanbul Moda Akademisi’nde sergilendi.

İstanbul Moda Akademisi, Mevhibe İnönü’nün kıyafet retrospektifini sergiledi. Sergide, Türkiye’de modanın yakın tarihi gözler önüne serildi, geniş koleksiyon kişisel tarihten çıkıp bir döneme ışık tuttu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı ve ikinci Cumhurbaşkanı’nın eşi Mevhibe İnönü’nün kıyafet retrospektifi, Cumhuriyet’in 86. yılında İstanbul Moda Akademisi’nde sergilendi. “Bir Cumhuriyet Hanımefendisi: Mevhibe İnönü Sergisi”, 1920'lerden 70’lere, modanın yakın tarihine tanıklık ederken, gelecek kuşaklara ve cumhuriyet kavramına ayna tuttu.

İnönü’nün gelinliği de sergilendi; sergide, Mevhibe İnönü’nün taktığı ilk şapka, Pembe Köşk’te verilen ilk balodaki elbisesi, İsmet Paşa ile Çankaya sırtlarında ata bindiği binici kıyafeti, Atatürk’le birlikte katıldığı ilk Cumhuriyet balosundaki elbisesi, kayak kıyafeti ve aksesuarları gibi geniş bir koleksiyon yer alıyor.

Sergide Mevhibe İnönü’nün gelinliği de ilk kez İstanbul’da sergilendi. Pembe Köşk’ün 90 yıllık tarihinde ikinci kez, 40 adet kıyafet ve tamamlayıcı aksesuarları, Mevhibe İnönü’nün kızı Özden Toker'in özel izniyle köşkten çıktı. Ayrıca bu sergi için özel olarak çekilen, ilk kez Özden Toker'in annesini ve fotoğraflardaki anılarını anlattığı bir video gösterisi de sergi boyunca izlenebildi.