İMA ve British Council İşbirliğinde Yılın Genç Moda Girişimcisi Yarışması

Moda alanında Yılın Yaratıcı Genç Girişimcilsi ünvanını kazanan Can Soylu, tüm masrafları British Council tarafından karşılanacak sektör turu kapsamında Britanya'da Moda ve Tasarım dünyasının önde gelen isimleriyle tanışma fırsatı bulacak ve tur sonunda Londra'da gerçekleşecek uluslararası yarışmada Türkiye'yi temsil edecek. 

İstanbul Moda Akademisi (IMA) ortaklığıyla ikincisi gerçekleştirilen Yılın Genç Moda Girişimcisi Yarışması'nın jüri üyeliği görevini A&Y Marka Mağazıcılık Genel Müdürü Eren Çamurdan, Moda Tasarımcısı Gamze Saraçoğlu, Britanya'da yayınlanan Gentlewoman Magazin Editörü Penny Martin, İMA Direktörü Seda Lafçı ve Centre for Fashion Enterprise (Moda Tasarımı İnkübasyon Merkezi) Direktörü Wendy Malem üstlendi. Yılın Genç Yaratıcı Moda Girişimcisi Yarışması'nın kazanan ismi ise Lastik Pabuç mağazasının kurucusu olan Can Soylu oldu. İstanbul'da başka hiçbir yerde bulamayacağınız sneaker modellerini satan genç girişimci, kendi markasını tanıtmak amacıyla çektiği, Türkiye'deki alt kültürlere de yer veren video sunumlarıyla dikkatleri çekti. Genç moda tasarımcısı Nihan Peker ise İMA Özel Mdülü'ne layık görüldü.

Chat with Penny Martin

British Council tarafından 4. kez gerçekleştirilen Genç Girişimciler Kulübü Toplantısı'nda Gamze Saraçoğlu moderatörlüğünde Britanya'nın önde gelen Gentlewoman Magazin editörü Penny Martin, yaratıcı sektörler arasında yer alan moda endüstrisinde dijital sanatların ve teknoloji ile yaratıcılığı birleştiren yeni bir yaklaşım "video art"ın önemini anlattı.

İstanbul Moda Akademisi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen söyleşide, Martin sosyal medyanın gelişiminin ve moda markalarının globalleşmesindeki gerekliliğinin üstünde dururken; sonrasında ise katılımcıların modaya ve dergiciliğe dair sorularını yanıtladı.