İMA, Artez ve Dutch DFA işbirliğinde ''Crafting Retail'' Semineri ve Workshop'u

Hollanda’nın önde gelen sanat eğitimi veren kurumlarından ArtEZ ve İMA işbirliğinde ‘Crafting Retail’ konulu haftalık bir eğitim projesi gerçekleştirildi. Artez ‘Fashion Strategy’ üzerine master eğitimi alan 10 öğrenci  ile İMA tasarım öğrencileri yerel ve global perakende eğitilimlerini değerlendirmek ve karşılaştırmak suretiyle ortaklaşa bir proje yürüttüler.

Workshop’ın öncesinde ise Hollanda’dan gelen konuşmacılar; Judith ter Haar ile Walter Amerika kendi sektör ve eğitim deneyimlerini Crafting Retail seminerinde katılımcılarla paylaştılar. Geleceğin perakende mağazacılık konseptine görsel bir yaklaşım getirmeyi amaçlayan ve kültürel faktörler ile global trendlerin bir arada işlendiği bu seminere öğrenciler olduğu kadar sektör de büyük ilgi gösterdi.  Seminer sonrasında start alan workshop ile İMA ve Artez öğrencileri İMA için pop-up store projesi üzerinde 4 gün boyunca çalıştılar, İstanbul’daki perakende anlayışını pop-up store, department store ve birçok mağaza gezisi yaparak incelediler. Proje sonunda ise öğrenci gruplarının ortaya çıkardıkları projeler, kendi sunumlarıyla değerlendirildi. 

Crafting Retail Seminer Konuşmacıları:

Judith ter Haar uluslararası üne sahip moda perakende uzmanı ve küratördür.
Judith ter Haar kendi hikayesinden yola çıkarak perakendeci kimliği konuya yaklaşacak. Sunumunda  ticari bakış açısı ve kültürel yaklaşımı ile  tasarlanmış mağazaların (Curated Stores) öneminden bahsedecek.

Walter Amerika yaratıcı endüstriler konusunda bağımsız uzman olarak çalışmakta, markalaşma ve tasarım konusunda çalışmalarını yürütmektedir.
Walter Amerika  içerik, konsept ve kapsamla ilgili entegre çözümler üretebilmek için ürün, servis ve deneyimin önemine değinecek.