Bridges to Fashion Moda Köprüleri Konferansı ve Sergi Açılışı

Bridges to Fashion
Bridges to Fashion
Bridges to Fashion

Avrupa Birliği, Ekonomi Bakanlığı (eski adıyla Dış Ticaret Müsteşarlığı) ve İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) tarafından yürütülen Moda ve Tekstil İş Kümesi'nin bir parçası olarak kurulan İstanbul Moda Akademisi (İMA), Hollanda ile Türkiye arasındaki farklı kültürel işbirliğinin yaratıclığını manasına vurgu yapmak amacıyla ‘Bridges to Fashion’ adlı kültürel etkinliğe ev sahipliği yaptı. İstanbul ve Rotterdam’daki moda aktivitelerinin değişimi projesi olan ‘Bridges to Fashion’ Rotterdam’daki Tarih Müzesi’nde bir sergi, bir sempozyum ve fotograf sergisi gibi Açıkhava etkinlikleri ile başladı. 24 Kasım 2008’de Koç Müzesi’ndeki aktiviteyle Türkiye’de start’ı verilen etkinlikler iki ülkenin moda iklimi ve uygulamalı sanatların soysa-kültürel boyutlarının değer kazanmasında önemli bir rol taşıdı. Etkinliğin amacı; Hollanda ve Türk moda ikliminin değerini arttırmak ve Türk &Hollanda moda iklimine ticari boyut kazandırmak olarak özetleniyor. Bu projenin metaforu Maas Nehri, Magere brug Haliç ve İstanbul Boğazı üzerindeki köprüler olarak belirlendi.

Axcess International Projects (Axcess Uluslararası Projeler) ve Hollanda Konsolosluğu tarafından hayata geçirilen ve ilk etkinlğin ardından Türkiye ayağı ‘Moda Köprüleri Konferansı’ ve sergisi İMA’da yer buldu, 25 Kasım 2008 tarihinde İMA’da sergi açılışı gerçekleşti.

Sergi isminden yola çıkarak her iki ülkede tanınmış moda tasarımcıları, Hollanda ve İstanbul’da en tanınmış köprülerinden ilham alarak kıyafet tasarımlarını oluşturdular. Toplam 13 büyük tasarımcının yer aldığı projede, her bir tasarımcı koleksiyonlarından 1er eser tanıttı. Projede yer alan Hollandalı modacılar Mada van Gaans, Emily Hermans, Jeroen van Tuyl, Sara Vrugt, EnD (Eva ve Delia), Bas Kosters en Edwin Oudshoorn.

Türkiye’den ise Erol Albayrak, Ümit Ünal, Arzu Kaprol, Dilek Hanif, Hatice Gökçe ve Özlem Süer’in ‘Bridges to Fashion ‘ için hazırladığı tasarımlar bu önemli moda etkinliğinin içinde yer aldı.