AB Kültür Köprüleri Projesi Kapsamında Atıl Kutoğlu ile Atölye Çalışması

AB- Türkiye Kültür Köprüleri Programı, edebiyat ve sinemanın ardından Türkiye ile Avrupa arasında kalıcı bir ortaklık ve diyalog hedefini "moda ve tasarım" başlığıyla sürdürüyor. 

İstanbul Moda Akademisi'nin (İMA) işbirliği ile 15 Şubat tarihinde IMA'da gerçekleşen seminere AB- Türkiye Kültür Köprüleri programının kültür elçilerinden ünlü modacı Atıl Kutoğlu ve dünyanın önemli kültür kurumlarından Milano Trienal Vakfı ve Müzesi'nin Direktörü ve Milano Politeknik Üniversitesi Endüstri Tasarım, Sanat, Moda Tasarımı ve İletişim Bölüm Başkanı Arturo Dell'Acqua Bellavitis katıldı. 

Moderatörlüğünü İMA sanat yönetmeni ve moda tasarım programı lideri Oylum Öktem İşözen'in yaptığı seminerde, konuşmacılardan Arturo Dell'Acqua Bellavitis, İtalyan tasarımının başarı serüveninden başlayarak dünyanın birçok farklı coğrafyasında tasarım dersi verdiği üniversitelerde, eğitimin sektörle ilişkilendirildiğinde öğrencilerin tasarım prensiplerine estetiğin yanısıra ergonomik, kullanılabilir, üretilebilinir gerçeklerle yaklaştıklarından bahsetti. Prof. Bellavitis, İstanbul'un var olan kültürel değerlerini dünyaya daha iyi anlatmak gerektiğinin, tasarımın ve modanın kendini ifade etme yöntemi olduğunun altını çizdi.

Moda tasarımcısı Atıl Kutoğlu ise modanın son dönemlerde artarak liberalleştiğini, global dünyanın ortak beğeniler oluşturmaya başladığını, uluslararası bir tarzdan bahsedilebildiğini belirtti. Modanın kültürler arasındaki iletişim rolüne dikkat çeken Kutoğlu, modanın sadece tasarım yönü ile değil yönetim, perakende, iletişim gibi farklı yönleri ile de bir bütün olarak düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Seminere İstanbul'daki moda ve tasarım okullarının öğrenci ve öğretmenlerinden de ilgi yoğundu. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı seminerde, izleyiciler de sorularıyla katkıda bulundu. 

AB- Türkiye Kültür Köprüleri Programı nedir ? 

Kültür Köprüleri Programı AB'ye katılım sürecinde ilerleyen Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki hassasiyetleri ve önyargıları azaltarak, kalıcı bir işbirliğine imza atmayı hedefliyor. Bu amaçla Türkiye'nin dört bir yanında ve Avrupa'da binlerce sanatçı bir araya geldi, binin üzerinde etkinlik yapıldı, yapılıyor. Türkiye dahil 18 ülke Kültür Köprüleri projesinde yer alıyor.  

2009 yılında başlayan programa Goethe, İtalyan Kültür Merkezi, British Council ve Fransız Kültür Merkezi projeleri aracılığı ile yürütülüyor. Proje için AB fonlarından 6.6 milyon Euro ayrıldı.